מרכז הבדיקות מת, יחי מרכז הנדסת האיכות

מאת: מיקרו הרינג, ראש צוות אג'ייל וDevOps - בחברת Accenture

כיום ברור שהאג'ייל סחף את תעשיית ה-IT בסערה. לפני כמה שנים כשניסיתי להכניס מתודולוגיות אג'ייל לפרויקטים היה עלי להסביר מהי משמעות המילה. כיום, פחות או יותר כל הלקוחות שלי משתמשים באג'ייל מסוג כזה או אחר בארגונים שלהם. היום אנחנו רואים את האתגרים טמונים בשאלות כיצד לתמוך במסירה באופן אג'ילי ואיך להגיע לשוק במהירות המירבית. אחד מהמכשולים הנפוצים ביותר הוא משך הבדיקה והמאמץ שהיא דורשת. ארגונים רבים מדי עדיין מסתמכים על בדיקות ידניות בהיקף רחב במקום להשתמש בגישה מיועלת ואוטומטית. כמובן שברוב המקרים לא ניתן לבצע הכל באופן אוטומטי, אך לעיתים קרובות מדי אנו רואים מעט מדי אוטומציה בניגוד ליותר מדי אוטומציה.

"האיכות לא נובעת מהבדיקה, אלא משיפור תהליך הייצור." – ד"ר וויליאם אדווארד דמינג

השינוי הנדרש כדי לתמוך באמת בהשקה מהירה.

התמונה הנ"ל מדגימה את השינוי הנדרש כדי לתמוך באמת בהשקה מהירה. יש לבנות את האיכות לתוך תהליך הפיתוח מלכתחילה ולנצל כל הזדמנות למשוב מוקדם על מנת למנוע גילוי מאוחר בבדיקה הידנית. יש כל כך הרבה הוכחות לכך שעיכוב במועד איתור הליקויים עולה לנו ביוקר. אנשים אולי לא זוכרים יותר מה הם חשבו בדיוק כשביצעו שינוי מסוים לפני כמה שבועות. או גרוע מכך, התיקון עלול לעבור למישהו אחר לחלוטין שצריך קודם כל להבין את הקונטקסט של הקוד שהוא מנסה לתקן.

זהו אתגר שארגונים רבים מדי מתמודדים איתו מכיוון שרוב הבדיקות מאורגנות באופן ריכוזי במרכז בדיקות. וזה מוכרח להשתנות.

במקום קבוצה גדולה של בודקים שמאורגנים באופן ריכוזי, אנחנו צריכים אנשים שמתמקדים באיכות בצוותים האג'ילים שלנו

במקום קבוצה גדולה של בודקים שמאורגנים באופן ריכוזי, אנחנו צריכים אנשים שמתמקדים באיכות בצוותים האג'ילים שלנו. הבודק הידני שרק מבצע סקריפטים לבדיקה שייך לעבר. התפקידים החדשים דורשים מאנשים להבין את ההקשר העסקי ולהעלות אסטרטגיות בדיקה שמצמצמות את הסיכונים של היישום שלנו. מומחי בדיקות אלה הם אנשים שמסתכלים לשני הכיוונים לפני שהם חוצים את הכביש ברחוב חד-סטרי: הם פשוט חושבים בצורה שונה מכל השאר וזה בדיוק מה שאנחנו צריכים.

"בודקים טובים הם אנשים שמסתכלים לשני הכיוונים לפני שהם חוצים את הכביש ברחוב חד-סטרי"

מלבד יצירת אסטרטגיות לבדיקות, עליהם גם לדאוג לבדיקות אקספלורציה אשר מגלות דברים מחוץ לגבולות הרגילים. ואז אנחנו צריכים את מפתחי האוטומציה של הבדיקות שצריכים אף הם להיות משולבים בצוותים הזמישים. ביזור מומחי האיכות לא אומר שאין צורך בפונקציה מרכזית. האוטומציה של הבדיקות דורשת מסגרת טכנית שאמורה לשבת בפונקציה מרכזית. כמו כן, על הפונקציה המרכזית להקפיד על שיתוף הלקחים שנלמדו והניסיון שנצבר, ולוודא שמקצועותיהם של מפתחי האוטומציה, האסטרטגים של הבדיקות ובודקי האקספלורציה ימשיכו להתפתח. עלינו להתמקד ביצירת הזדמנויות נטוורקינג, ישיבות לשיתוף ידע והדרכה פורמלית יותר על מנת לשבץ את בקרת האיכות מוקדם ככל שניתן בתהליך הפיתוח. משמעות הדבר גם שיש לשתף פעולה עם צוותי הפיתוח וההנדסה בכל הנוגע לתקני כתיבת קוד, תוך כדי שימוש בניתוח קוד סטטי ובמה שמכוסה על ידי הבדיקות של היחידה האוטומטית. ברמה הבסיסית ביותר, מדובר במעבר מבדיקות להנדסת איכות.

מרכז בדיקות יהפוך למרכז הנדסת איכות. האם יהיה קשה לבצע את השינוי? כן, זה יהיה קשה, אבל עליכם לחשוב על מה שכל אנשי מרכזי הבדיקות (והבודקים באופן פרטני) צריכים לקחת בחשבון:

"אינכם חייבים להשתנות אם אינכם מעוניינים לשרוד." – ד"ר וויליאם אדווארד דמינג

דברו איתנו
פרטים שעליך להשלים בטופס:

    אינפיניטי פארק, רעננה | 03-7666800 | וואטסאפ: 054-5977779
    וואטסאפ לפניות בנושאי גיוס: 054-2934280

    info@ness-tech.co.il