-

טכנולוגיית הענן יוצרת תפקידי IT חדשים

מאת: רודריגו פלורז, מנהל חברת Accenture

בעקבות שיחות עם מנהלים ואנשי IT בחברות גדולות, שמנו לב שבעוד כל החברות שלהם שונות זו מזו במהות הליבה העסקית שלהם, יש משהו משותף בין רוב צוותי ה-IT בארגונים.

 1. בידוד. המרחק הפיזי יכול להקשות על צוותיIT להרגיש שהם חלק מארגונים גדולים.

  מחלקות IT שוהות לעיתים קרובות בעולם משלהן. בעוד שהמטה העסקי נמצא מרוכז במשרדי המטה, מרכזי המחשוב ואנשי IT עובדים לעיתים קרובות מחוץ למשרדים המרכזיים, בדרך כלל בחלקי העיר או במקומות בהן העלויות הפיזיות נמוכות יותר ויש יותר מקום לאחסן שרתים.

 2. סקפטיות. מנהלים רבים תוהים: 'האם מעבר לענן ייתן לנו פחות שליטה על IT'? ו'האם אאבד את הרלוונטיות שלי'?

  למנהלים רבים בתחום ה-IT יש חששות אמיתיים מפני אימוץ הענן, כשאבטחת הדאטה והעמידה ברגולציות נמצאים בראש הרשימה. אולם לעיתים קרובות קיים חשש נרחב יותר באשר למשמעות של מעבר לענן עבור הארגון כולו.

 3. החלשה. "Shadow IT" חותר תחת הסמכות של מחלקת ה-IT ומחזקים את החשדות של מנהלי ,IT לפיהם הענן יחסל את ה-IT המסורתי.

  בחברות רבות, מחלקות רבות בארגון כבר עברו לענן ציבורי בלי המעורבות של מחלקת ה-IT. המעבר של רכישת שירות או אפליקציה מסויימת הוא בדרך כלל מעשה ידיהם של גורמים עסקיים בארגון בעסק שמנצלים את סביבת ה-DevOps האג'ילית וללא מעורבות ה-IT.

 4. מנהלי IT מוכנים בהחלט לדון על מה הענן יכול לעשות עבור העסקים שלהם.

  מנהלי IT הם אנשים חכמים. והם מסכימים בתיאוריה שפתרונות מחשוב ענן יכולים לעזור להם ליצור יחידת מערכות מידע שהיא יותר יעילה, אפקטיבית, אג'ילית, מגיבה, ובכלל טובה יותר בכל תחום. הסקפטיות והחשש שלהם נכנסים לתמונה כאשר הדיון עובר לשימור השליטה בזמן המעבר לענן. מנהלי IT מבינים את ה'מה' ו'הלמה' של הענן – הם מתקשים עם ה'איך'.

אנו תמיד לוקחים ברצינות את חששות אנשי ה-IT לגבי אימוץ הענן. אלה חששות לגיטימיים, והם מדגישים את המציאות שרבים מהם חיים בה. אנו כספקי ענן צריכים להבין אותם לפני שאנו מתחילים לדבר על "האני מאמין שלנו": שהמעבר לענן הופך את ארגוני ה-IT ליותר רלוונטיים, ולפחות מבודדיםומנותקים ממה שקורה בפועל בארגון.

אז עם כל כך הרבה חששות, מה עושה הענן לתפקיד ה IT?

בקצרה- המעבר לענן מביא מגוון חדש של תפקידים עבור ה-IT וזו הזדמנות אדירה למחלקות ה-IT !

באופן מסורתי, למנהלי IT היה סט של תפקידים שהתמקדו בפעילויות כמו ניהול תקלות, ניהול ביצועי אפליקציות וניהול שירותים. תפקידים אלה מסתמכים על כלים מסוימים כדי לבצע את המשימות ולנהל באפקטיביות ITIL ותהליכי הבטחת שירות.

כשהמעבר לענן מתחיל, תפקידים חדשים יופיעו:

 • מנהלי ענן ידרשו לנהל את נכסי ה-legacy לצד יישומים ונכסים בענן
 • מנהלים פיננסיים ידרשו כדי לנהל הצעות ענן כשירות (as-a-service).
 • מפתחי תוכנה ידרשו יותר ויותר כדי לנצל את האג'יליות והמהירות שתשתית הענן תביא לתהליך פיתוח התוכנה.

המשאבים החדשים הללו – שחלקם עשויים להגיע מבין הכישרונות שהתמקדו עד עתה בניהול שירות – יסתמכו על כלים חדשים מבוססי ענן- Cloud Platform או גישות שיפור מתמשך כדי להשיג עלות אופטימלית ולהביא לחידושים חדשים כדוגמת- סביבות היברדיות, מעברים מלאים לענן , הקמות סביבות או לקיחת שירותים מלאים בענן ועוד.

כשיראו את הנוף החדש פרוש באופן הזה, מנהלי IT עשויים להבין מה משמעותו של מעבר לענן עבורם. הסתכלות על הענן דרך העדשה של הזדמנות חדשה יכולה לעזור להם להבין שהמעבר אינו משהו שיש לחשוש ממנו אלא סיבה למסיבה. בסופו של יום, אימוצן של טכנולוגיות מחשוב ענן מעניק להם יותר שליטה, לא פחות. והוא מחזיר אותם למושב הנהג, ששם הם אמורים להיות.

דברו איתנו
פרטים שעליך להשלים בטופס:

  פארק עתידים תל אביב | 03-7666800 | וואטסאפ: 054-5977779
  וואטסאפ לפניות בנושאי גיוס: 054-2934279

  info@ness-tech.co.il