-

עשרה מיתוסים על הענן

למרות הפופולריות הגוברת של מחשוב ענן וההשפעה החיובית של הטכנולוגיה על ארגונים, יש עדיין הרבה מיתוסים, חששות ומידע מוטעה סביב הנושא של שימוש בתשתיות ויישומים בענן.

אז בואו נצא לדרך....

מיתוס 1: כל תהליך ממוחשב אפשר להעביר לענן

יש מקום למחשוב ופתרונות ענן בכל עסק, מתאגידים בינלאומיים, ארגונים פיננסיים ועד לעסקים קטנים וסטרטאפים. קשה להתעלם מהתועלות הנפוצות של הענן – תהליכים מיועלים עם זמן הגעה לשוק מהיר יותר ועלויות תשתית גמישות ועל פי צורך.

אך זה לאו דווקא אומר שמדובר בפתרון הנכון לכל משימה.

הענן הציבורי עשוי לספק את האפשרות הטובה ביותר לפעילויות מסוימות, והענן הפרטי מתאים לפעילויות אחרות, ולפעמים עדיף להשתמש בתשתיות מקומיות ליישומים ישנים. על מנת להשיג את הפתרון הכולל הנכון, לעיתים קרובות נצטרך לשלב בין תשתיות ציבוריות, פרטיות ומקומיות. לא פעם, יישומים ארגוניים מדורות קודמים נוטים לעבוד טוב יותר על ציוד מקומי תוך שילוב פתרון היברידי עם משאבי ענן למצבי חירום, לפי הצורך.

מיתוס 2: הנתונים שלי לא בטוחים בענן

פרצת אבטחה יכולה להפיל את האתר שלכם, לגרום להפסדים רבים ולפגוע במוניטין של החברה. לכן, אין זה מפתיע שחששות בנוגע לאבטחה הן בין המחסומים הגדולים ביותר העולים בקרב עסקים ששוקלים לעבור לענן. עם זאת, אבטחה היא אחד המיתוסים בנוגע לענן שהכי קל להפריך.

בפועל, סיכוני האבטחה בענן זהים לסיכונים הקיימים בפתרונות IT מסורתיים, למעט הבדל משמעותי אחד: כשעובדים בענן, מנגנוני האבטחה כבר לא באחריותכם בלבד, אלא אתם חולקים את האחריות על האבטחה עם ספק הענן המארח.

ספק ענן טוב יתקין מספר רב של אמצעי אבטחה מתקדמים מ-Firewall ייעודיות וקידודים מתקדמים ועד למערכות איתור פריצות ומרכזי נתונים העומדים בתקני האבטחה הגבוהים ביותר, כגון PCI DSS, ISO ו-ISAE.

על כן חשוב לבחור בספקי ענן מרכזיים וידועים, המשקיעים משאבים עצומים בכל עולמות הסייבר והאבטחה על המידע הארגוני שלך.

מיתוס 3: תמיד זול יותר לעבוד בענן

לא תמיד זול יותר לעבוד בענן, אך העבודה בענן נוטה להיות חסכונית יותר ועל פי צורך ודרישה. אם אתם צריכים שכל השרתים שלכם יעבדו 24 שעות ביממה לאורך כל ימות השנה, סביר להניח שתוכלו להשיג את אותו כוח מחשוב בעלות נמוכה יותר עם שרת מקומי.

הענן עובד הכי טוב עם ביקושים ועומסי עבודה משתנים, כשיש ביקוש גבוה בזמנים מסוימים וביקוש נמוך בזמנים אחרים. הענן מאפשר לכם לכבות שרתים וסביבות עבודה בתקופות של ביקוש נמוך על מנת לשפר את יעילות העלויות ולהתאים את ההוצאות שלכם לדפוס הביקוש שלכם. כמו כן, המעבר ממודל הוצאות הון למודל הוצאות תפעולי עשוי להניב תוצאות רצויות לעסקים רבים.

מיתוס: הכל אוטומטי בענן, אז אין צורך בתמיכה

כמובן, היופי בענן הוא שניתן לבצע אוטומציה מרמת התשתית ומעלה, אך זה דורש מומחיות והבנה של הכלים. מפתחי אפליקציות שכותבים קוד מאפס בענן מסוגלים להתמודד עם אוטומציה בקלות, והדבר מאפשר למערכת להתאים את גודלה ולרפא את עצמה באופן אוטומטי ללא מגע אדם בכלל.

עם זאת, מי שאין לו ידע ומומחיות ברמה כזאת בחברה, יזדקק ככל הנראה לתמיכה נוספת – לפחות בטווח הקצר. ספקי אירוח שונים מציעים גישות שונות, ועל כן חשוב לחבור לספק אינטגרציה שתפישת השירות והתמיכה שלו מתאימה לארגונכם. אנו מאמינים כי ליווי ותמיכה של הלקוחות היא אבן יסוד בעבודה בענן וכבר משלב במעבר הראשוני, חשוב לקבל ליווי ותמיכה וזאת על מנת שהארגון ימקסם את התועלות של הענן (טכנולוגית – עסקית ופיננסית) ובכך יקדם את מטרות הארגון על בסיס יומי ויוכל להמשיך לפעול באופן חלק ובלי משברים.

מיתוס 5: הענן תורם לסביבה

אכן, מחשוב ענן מאוד ידידותי לסביבה. מרכזי עיבוד נתונים ושרתים מקומיים צורכים הרבה חשמל (קירור, תאורה, תחזוקה ועוד). לעומת זאת, אירוח עם ספק ענן אשר משתמש בטכנולוגיות החדישות ביותר לחסכון בחשמל, תורם לסביבה ירוקה יותר. השרתים משתמשים במעבדים שפועלים במתח נמוך וצורכים פחות חשמל. רוב ספקיות הענן המרכזיות עושות מאמצים כדי לפעול באופן יעיל ככל שניתן ולוודא שמרכזי הנתונים שלהם ירוקים ויעילים יותר.

מיתוס 6: הענן מוביל לצמצום בכח אדם

ניתן בקלות להפריך את המיתוסים סביב ההשפעה של הענן במשאבי IT. למעשה, הענן לא גורם לפיטורים אלא יוצר אפשרויות תעסוקה חדשות. כמו בכל פתרון מהפכני, המעבר ההולך ומתגבר לענן ידרוש מומחי ענן רבים עם הכישורים והידע הנדרשים כדי לתחזק ולהגביר את הצמיחה והפיתוח. צוותים קיימים יופנו להתמחות בטכנולוגיות חדשניות או במקרים רבים, להעמיק את עיסוקם בפרויקטים אשר מחוברים לליבת הארגון והאסטרטגיה.

מיתוס 7: המעבר לענן לא שווה את הטרחה

על אף שיתכן ויהיה צורך בטיפול מחודש בצד של הארכיטקטורה, במיוחד אם אתם עובדים כרגע על שרתים ישנים מאוד, המעבר לענן אמור להיות פשוט יחסית. וכשעובדים עם ספק אינטגרציה מהימן ובעל נסיון, המעבר מתרחש באופן חלק ועם זמני השבתה מינימליים עד אפסיים. וכמעט תמיד היתרונות לטווח ארוך הנובעים מהיעילות, החסכון והיכולת להתאים את העסק לשינויים בשוק מצדיק את המעבר לענן גם אם יש אי נוחות זמנית קצרה של הארגון והמשתמשים בו.

מיתוס 8: ביג דאטה זה לא ביג דיל

עסקים מפיקים ומאחסנים יותר נתונים מאי פעם. אם מנהלים ביג דאטה בצורה שגויה, הדבר עלול להוביל לאחסון מקרטע ולמערכות לא יעילות. לעומת זאת, עם ניהול ובנייה נכונים, ביג דאטה יכול לספק תובנות רבות ערך. המעבר לענן יכול לשפר את יעילות האחסון באופן ניכר באמצעות גישה מובנית ומאורגנת לניהול נתונים שתעזור לכם להשיג יתרון תחרותי ולשמור עליו.

מיתוס 9: טכנולוגיית הענן עדיין נמצאת בחיתוליה

סקר של ISACA שנערך לאחרונה חשף שמחשוב ענן מתקרב לבגרות במהירות. בארבע השנים הקרובות, אנו צפויים לראות חדשנות מתמשכת בקצב מסחרר. ליטוש מתמשך יבטיח שמחשוב הענן יעמוד בצרכים של עסקים מכל הסוגים והגדלים. אלה שיעברו עכשיו לענן יהיו הראשונים שיקטפו את הפירות בטווח הארוך.

מיתוס 10: BYOD זה לא כזה חשוב

לאור ההסתמכות ההולכת וגוברת על מכשירים אישיים והצורך לקצץ בעלויות, יותר ויותר מעסיקים מיישמים אסטרטגיות Bring Your Own Device (BYOD). לגישה יתרונות רבים כגון הוצאות IT נמוכות יותר, עובדים מרוצים יותר ופרודוקטיביות גבוהה יותר. עם זאת, המיתוס ש-BYOD כולל מחיר גבוה עדיין קיים. לא כך הדבר, אם אתם עוברים לענן. הענן מאפשר גישה מכל מקום, בכל עת, ובכל מכשיר בלי שתצטרכו לבנות את התשתית כדי לתמוך בזה.

לסיכום- לא מעט הם המיתוסים והאמיתות סביב חדשנות וטכנולוגיות ענן. חלקם נכונים, אך רבים מהם הם תפישות מוטעות אשר נובעות מחשש, שמרנות ושאר פחדים המלווים תהליך של שינוי, טרנספורמציה ויציאה "מאזור הנוחות".

 • למידה והיכרות מיטבית עם היתרונות לצד החסרונות של מחשוב ענן
 • הכרה בכך שהשינוי בלתי נמנע ואף מיטיב עימנו, כמקבלי החלטות, ועם הארגון שלנו
 • חיבור טכנולוגיות הענן לאסטרטגיה הארגונית
 • בחירה נכונה של "אילו מערכות" אני מעביר, "איך" אני מעביר ו"לאן" אני מעביר
 • ולא פחות חשוב, בחירה נכונה של השותף איתו "אני מעביר"

הם חלק מהנקודות, שאם נענה עליהן נכונה, יהוו אבן מכרעת בהצעדת הארגון שלנו אל המחר.

דברו איתנו
פרטים שעליך להשלים בטופס:

  פארק עתידים תל אביב | 03-7666800 | וואטסאפ: 054-5977779
  וואטסאפ לפניות בנושאי גיוס: 054-2934279

  info@ness-tech.co.il