-

נכון או לא נכון? 10 אמונות נפוצות על מחשוב ענן

מהו בדיוק מחשוב ענן? מתוך עשרות ומאות שיחות שערכנו עם יועצים ומומחים טכנולוגים, מנהלי מערכות מידע ומנהלי תשתיות, ספקיות פלטפורמות ענן ועוד רבים. 10הבנו כי רובנו כבר מחזיקים בלא מעט אמונות תפלות בנוגע למחשוב הענן. להלן אמונות, שעלו בלא מעט שיחות – האם הם שקר או אמת..... בואו נעשה סדר.

 1. הענן הוא נחלת העתיד ("אני לא סבור שהענן הוא טכנולוגיה רלוונטית היום...") - לא נכון

  בסקר שבוצע ע"י Citrix, נמצא ש - 54% מהאמריקנים טוענים שמעולם לא השתמשו בענן ואין להם, צורך יומיומי בטכנולוגיה הזו. לעומת זאת, כאשר אותה קבוצת נשאלה אם משתמשת בשירותי הדיגיטל של הבנק שלהם, עשו קניות ברשת, מסתובים ברשתות חברתיות, משלמים לא פעם את חשבונותיהם ברשת, או אפילו משחקים ברשת ועוד שאלות דומות, למעלה מ-95%& מהם כן משתמשים למעשה בשירותי ענן. הענן משולב יותר בחיי היומיום כפי שכולנו מבינים– בנקאות קניות, רשתות חברתיות, אחסון קבצים ברשת, תקשורת האימיילים שלנו, העברת מסמכים לקופות החולים ועוד עשרות פעולות יומיומיות– בכולם משתמשים בתשתיות ענן כדי לספק שירות. מחשוב ענן הינו צורך קיומי לכל ארגון ולכל צרכן, ואינו מיועד רק עבור גופים מוטי טכנולוגיה אלא, מחשוב ענן הינו צורך עסקי לכל ארגון בן זמננו.

 2. הענן הוא שיגעון חולף ("ראיתי כבר טרנדים באים והולכים – הענן יחלוף איתם יחד") – לא נכון

  עולם הטכנולוגיה גדל ומשתנה באופן תמידי, ודרכים חדשות לעיבוד, אחסון והעברת נתונים ממשיכות להופיע. חלק ממאמצים אלה הם אכן בגדר טרנד – אך רובם משולבים בחיי היומיום והופכים להיות ה"נורמה". ניתן לומר שהענן שייך ל"נורמות החדשות". הענן נתפס כטכנולוגיה משבשת ומחוללת שינוי בארגונים רבים וימשיך להגדיל נוכחותו בצעדי ענק תוך שהוא מעניק ערך אדיר ליחידות העסקיות והטכנולוגיות בארגון. עולם התאגידים מונע ע"י טכנלוגיה ומחשוב ענן הופך עבורו להכרחי במהירות על מנת להישאר תחרותי.

 3. הענן מעודד עבודת צוות ("קל יותר מאי פעם לבוא באינטראקציה ולחלוק רעיונות עם הצוות שלי")-נכון

  בעזרת אפליקציות כמו Google Docs®,One Drive® או Dropbox יכולים הצוותים לחלוק קבצים עם כל אחד באופן מיידי וכן לערוך בו-זמנית ולספק משוב על גרסאות עדכניות, ללא שימוש בכונן מסוג USB או ערימה של דוא"ל. בגלל שהנתונים מאוחסנים באופן מרוחק, יכולים חברי הצוות לקבל גישה לקבצים מכל מקום שהוא – גם ברחבי הגלובוס. הענן "פותח דלתות" ומאפשר לאנשים לעבוד באופן קרוב יותר, מהיר יותר וזמין מאי פעם אפילו ממרחק רב.

 4. תשתיות הענן הן בסיסיות ("תשתיות הענן אינן איכותיות ומספקות") – לא נכון

  התשתיות בענן כיום הינן יעילות, חכמות ומעניקות שירותים רבים יותר מהתשתיות הפיזיות הקיימות ברוב הארגונים. לתשתיות הענן מאפיינים ועדכוני תכנה דינמיים רבים המתעדכנים ON LINE, כולל אפשרויות לנגישות ולאבטחה. זאת בנוסף לכך שחברות הענו הגדולות כמו גוגל, מיקרוסופט, SAP ועוד רבים, משקיעות ביצירת פלטפורמות ענן מצוינות אשר מציעות היום תשתית לארגונים המכילה את כל הצרכים לארגון כולל סביבות קוד, פיתוח, בדיקות ועוד.

 5. הענן נגיש יותר ("ניתן לגשת למידע הכרחי מכל מקום בעולם") – נכון

  עם הענן, השתפרה מאוד גם הנגישות למידע. היום ניתן לגשת אל המידע הארגוני והחוץ ארגוני, בזמן אמת ומכל מקום– דבר שלא נשמע כמוהו לפני הגעת מחשוב הענן. תשתיות הענן והמערכות הארגוניות הענניות המתקדמות, מאפשרות למקבלי ההחלטות לקבל אמת ארגונית אחת בזמן אמת.

 6. הענן לא מספיק בטוח ("המידע שלי פגיע יותר בענן") – לא נכון

  אבטחה היא נושא חשוב עבור רוב העסקים השוקלים להעביר מערכות אל הענן. לעומת זאת, העובדה היא שהנתונים שלנו נמצאים תמיד בסכנה נכונה, באם נמצאים על שרת בחדר האחורי או וירטואלית על הענן. ספקיות ענן הגדולות מציעות מנגנוני אבטחה מחמירים מאוד המשתפרים כל העת (כאלו שארגון בודד לא יכול לאפשר לעצמו מפאת עלויות). יחד עם זאת, חשוב לבצע הערכה של אמצעי האבטחה הננקטים ע"י שירות הענן שאותו מחפשים. במערכות ענן רבות קיימים באופן מובנה אמצעי אבטחה מחמירים הרבה יותר מבהגדרות הפנימיות הטיפוסיות במחלקת ה- IT בארגון, ועם רוב מערכות מחשוב הענן המידע מוצפן באופן אוטומטי ומאוחסן מרכזי נתונים בעלי אבטחה גבוהה. קיימות אפשרויות לקבוע אמצעי אבטחה נוספים כדי לשמור על המידע בטוח (הזדהות נוספת בעזרת סיסמה או שלילה של כניסת רובוט, הגבלות על כתובת ה-IP ועוד) פתרונות הענן כבר באים עם דרגת אבטחה גבוהות מאוד וקיימות מספר דרכים להגברת האבטחה שלגביהן יש לשאול אצל ספק שירות הענן הנבחר.

 7. הענן יקר יותר ("החלפת תשתיות הקיימות והעברתו לענן, זהו תהליך יקר ולא כדאי לאורך זמן.")- לא נכון

  בהתחשב במספר המאפיינים לחסכון בעלויות במחשוב הענן, קשה להאמין שזו עדיין הדעה הרווחת – אך זה אכן כך. מחשוב ענן ידוע בהוזלת עלויות ה -IT בארגונים לאורך זמן. מדוע?

  בכל יום מחירי השירותים בענן הולכים ומשתפרים אל מול TCO כללי של ניהול מערכות מקומיות. כבר היום ניתן להוכיח ROI בהתאם לתכנית המעבר של הלקוח בטווחי זמן קצרים.

  בנוסף, וזהו אחד מיתרונותיו הגדולים של השימוש בתשתיות ובאפליקציות הענן, שהן על פי צריכה ומשתנות בהתאם לצורך. על כן, קל להוכיח היום כי ההשקעות ב On-Premise –( באתר הארגון) הן יהיו יקרות יותר בעלות הכוללת שלהן מאשר בענן. בנוסף, הענן נגיש מכל מכשיר, מה שמגמיש את בחירת החומרה. עלויות עדכון תוכנה גם הן יורדות באופן משמעותי מכיוון שרוב האפליקציות נכללות במודל ,SaaS (Software as a Service) תוכנה כשירות, ומעודכנות אוטומטית כחלק מהעלות השנתית.

  כן חשוב, לבצע בקרות תקציב ושימוש כדי לייצר עלויות אפוטימאליות מידי חודש.

 8. הענן יעלים את תופעת השרתים המסורבלים והיקרים. ("העובדה שאין צורך בחדר שרתים ענק היא יתרון רציני עבור הענן!") – נכון

  נכון בהחלט – כפי שאוזכר קודם לכן, כאשר מדברים על עלות מחשוב הענן, החלפה לענן תגרום להעלמת רוב צורכי החומרה הפיזיים– בנוסף, שימוש במחשוב הענן משמעו שקיימת אפשרות להשתמש במגוון רחב של DEVICES כמו מחשבי טאבלט עבור העובדים ואפילו טלפונים חכמים מכל הסוגים. קיימות אפשרויות חומרה רבות וזולות יותר, שהעובד יכול להביא בעצמו, והן תופסות פחות מקום עם מחשוב הענן.

 9. הענן אינו אמין ("הייתי מחליף לענן, אבל אני זקוק לאמינות גבוהה יותר") – לא נכון

  אמינות היא חובה עבור עסקים המחפשים תשתיות שונות, ובהתחלה אכן הענן נראה לא אמין, אך האם כך הדבר? בקושי. חברות מחשוב הענן מרוויחות כסף מלקוחות מרוצים ויש להן אינטרס במערכת מאובטחת ואמינה. לרוב, מערכות הענן אמינות יותר משרתי In-House (בארגון) בגלל שיש להן צוותים המיועדים להשארת השרתים פועלים ותקינים. השורה התחתונה היא, שהם אלו המטפלים בבעיות IT כך שניתן להתרכז בניהול העסק.

 10. הענן מסכן את המשרה שלי כמנהל מערכות מידע ותשתיות (אם נכניס את הענן לארגון, נאלץ לפטר לא מעט מצוות ה – IT) – לא נכון

  הענן מאפשר למנהל מערכות המידע ולצוותו, להתמקד בליבת העסקים של הארגון, להתחבר לאסטרטגיה הארגונית ולפנות למנמ"ר ולצוות ה- IT שלו את הזמן והמשאבים לעסוק בדברים המהותיים לליבת העסקים והארגון, במתן פתרונות אמיתיים לעסק. הענן אינו מסכן את משרתם של המומחים הטובים בעולם מערכות המידע, אלא מעביר אותם למשימות ארגוניות קריטיות יותר ובעלות ערך אמיתי. הענן, מייתר את עבודת "התחזוקה השחורה" כך ש'מישהו' אחר יעסוק בתחומי התשתית והתפעול. ככזה, הענן הוא זרז משמעותי בקידום האסטרטגיה הארגונית וחיבור אנשי הטכנולוגיה ומערכות המידע אליה.

אנו מאמינים כי יש עוד אמונות והנחות יסוד נוספות שיכולנו לתקף אותן סביב עולם הענן, אך הנקודה ברורה - מחשוב הענן אינו בגדר תעלומה ואינו בגדר תעלומה ואינה בסכנת היעלמות בעשור הבא. הוא מחזק את תפיסתו בדרך שבה אנו עושים עסקים, ובדרך בו הארגונים שלנו עובדים. ככל שהטכנולוגיה תשתפר (ומידי יום היא אכן משתפרת), מחשוב הענן צפוי להיות הכרח המציאות העסקית.
הענן כאן כדי להישאר, האם אתם מוכנים לקראתו?

דברו איתנו
פרטים שעליך להשלים בטופס:

  פארק עתידים תל אביב | 03-7666800 | וואטסאפ: 054-5977779
  וואטסאפ לפניות בנושאי גיוס: 054-2934279

  info@ness-tech.co.il