בדיקות והבטחת איכותMenu

כנגד ארבעה אחים דיבר ה-DevOps

חכם, רשע, תם ושאינו יודע לשאול את השאלות הנכונות בתנועת ה- DEVOPS

​בעידן הנוכחי – ובאירגוני הייטק בישראל ובעולם – תנועת ה DEVOPS תפשה תאוצה ונהיה מונח נדיר ,יקר ואיכותי בכל ארגון וחברה יש לציין שיש ארגונים גדולים וקטנים רבים בישראל שואלים את עצמם לגבי buzz  של ה DevOps   והאם הם צריכים את זה בארגון שלהם גם.

 קצת אחרי חג הפסח – נענה על 4 שאלות כפי שמסופר בהגדה שמצווה לספר בכל ליל ערב החג. כשאנו רוצים לשאול את השאלות הנכונות עלינו להבין קודם לכן מה זה DevOps  בכלל ומה מהנדסי ה DevOps  עושים?DevOps  -   הינה תרבות ,תנועה או התמקצעות שמדגישה ועוסקת בשיתוף בתוך ארגון בין יחידות הפיתוח מול מחלקות ה IT   

 DevOpsהחל להתפרסם בעולם כבר משנת 2009 – ונשען על שילוב תרבותי של אנשים ותהליכים קודם לכן, בנוסף עוסק באוטומציה –בניית תהליכים אוטומטיים ומתמשך בין פיתוח קוד ובנייה של תוצר לשלב ה ההפצה והפריסה של התוצר על מערכות. DevOps   מתמקד גם ב מדידה של תהליכים שמאפשר יכולת השתפרות גם בתהליכים ובאיכות התוצרים והביצועים, לבסוף DevOps עוסק בשיתוף של מידע ו" ידע שכלתני" בין מפתחים ואנשי תשתיות וגם בין שאר מחלקות הארגון שמחזיר אותנו לסגל לתרבות הארגונית – תרבות DevOps.

ארגון "חכם" שואל כיצד ה DevOps  נתפש אצלו  באופן פרטני, -האם אנשי DevOps שנמצאים אצלו בארגון מספקים ומיישמים באופן פרטני את תרבות ה DevOps   אצלו בארגון –או שנתפשים כאנשי תשתיות יקרים יותר עם יכולות של פיתוח סקריפטים ואוטומציה- האם הארגון הצליח להשיג יכולת מלאה של תהליך מתמשך של מסירת תוצרים.

ארגון "רשע" שואל מה לנו ולדבר הזה שנקרא DevOps – ארגון "רשע" ישאל ויענה לעצמו שDevOps  זה עבור ארגונים אחרים ולא לעצמו- ארגון ישאיר את מחלקת הפיתוח כמבודדים משאר המחלקות, ושאר הארגון ובפרט מחלקות ה IT יישארו כמחלקה מספקת שירות מחוץ לכותלי יחידות הפיתוח.

ארגון "תם" ישאל שאלות סתמיות בנוגע ל DevOps   כגון : מה זה בכלל DevOps   ובוא נעשה גם אצלנו בארגון  למרות שבכלל לא מבינים מה והיכן צריך ליישם זאת.

ארגון "שאינו יודע לשאול" – יש ארגונים שבכלל לא שואלים ולא מתעניינים או לא שואלים את השאלות הנכונות בנוגע ל DevOps – ארגונים מסוג זה בשלב מסוים מתנוונים בתרבות הארגונית ונשענים על תהליכים עתיקים  ולכן מקבלים ציווי לשלב תרבות DevOps  למרות שלעיתים מתרחש מצב שהארגון עדיין לא מסוגל להכיל שינוי תרבותי כזה ועלול להביא לקריסה או לשינוי קיצוני מדי בתרבות הארגונית שלו.

לסיכום : מומלץ על כל ארגון להתנהג כמו ארגון "חכם" ולבדוק בתוך עצמו האם הצליח לסגל לעצמו תרבות ארגונית של DevOps  על כל עקרונותיה והיכן ניתן להמשיך למדוד ולשפר את עצמו בתהליכים שנבנה אצלו בארגון.

 

מחבר המאמר: לידור גרסטל, מנהדס DevOps, חטיבת הבדיקות V-Ness, נס

 

עוד בנושא...

עוד פרסומים בנושא אשר עשויים לעניין אותך