בדיקות והבטחת איכותMenu

היציאה מעבדות לחירות בעידן שירותי ה-DevOps

​חג הפסח זו הזדמנות טובה לקושיות . נתחיל... האם לא הגיע הזמן להשתחרר מעבדות להרגלים שאינם משרתים את מטרותינו בעבודה ומטרות הארגון שלנו? האם לא הגיע הזמן להשתחרר מרגלים של התנהלות אוטומטית שאין בה תרומה יעילה לעבודה היום-יומית שלנו? האם לא הגיע הזמן למגר הרגלים מיושנים ולעשות "ניקיון פסח"? האם לא הגיע הזמן להשתחרר מחשיבה המונעת מאיתנו להשיג את מטרת העבודה? האם לא הגיע הזמן לשפר תהליכי עבודה כדי להגיע למטרה הסופית והיא "הארץ המובטחת"?

וכפי שכולם יודעים, כדי לעשות זאת צריך לחצות את המדבר! ואיך עושים זאת? בעזרת מהנדסי ה-DevOps, שתפקידם לעשות בדק בית פנימי לארגון כדי לשפר את תהליך העבודה, לנקות את הדרך מחסמים שונים ולהתגבר על כל הבעיות והאתגרים השונים בדרך לארץ המובטחת ע"מ להגיע לחירות של אנשי הארגון השונים ובראש וראשונה המפתחים.

אז איך עושים זאת?

המילה DevOps בנויה משתי מילים, Development ו- Operation, כאשר מדובר בתפישת עבודה חדשה הבאה לשרת את שני העולמות הנ"ל ולגשר ביניהם תוך כדי ששומרים על יציבות המוצר והמערכת. אין ספק שבעולם דינמי כמו היום תפקיד ה-DevOps הופך להיות יותר נחוץ ומשמעותי בארגונים השונים, בתקופת טרום התפקיד הנ"ל שרר סוג של נתק בין אנשי הפיתוח השונים, אשר עבדו ללא הרף כדי לספק עדכונים וחידושים למוצר, כשמנגד יש את אנשי האופרצייה שלא מיהרו כמובן להכניס ולשחרר את השינויים האלה למערכת מתוך רצון לשמור על תקינותה מתוך חשש לתקלה כזו או אחרת. לתוך החלל והנתק הזה נכנסו אנשי ה- DevOps שמטרתם היא לתרום עד כמה שניתן לשיפור את תהליכי העבודה בארגונים השונים כדי לעמוד בדרישות השוק הדינמי אשר משתנות מעת לעת ובתדירות גבוהה.

לא עוד תכנון ואפיון מדויקים בתחילת הדרך של המוצר, פיתוח מתמשך ורק בסוף שיחרור גרסה מתאימה של המוצר, אלא היום, ובעזרתם האדיבה של מהנדסי DevOps, אנו משתחררים מהרגלים מיושנים אלה וצועדים בבטחה לעבר שיטות הפיתוח החדשות- Lean & Agile, העונות על דרישות השוק המשתנות, שיטות המאפשרות לפתח את המוצר תוך כדי שינויים ועדכונים בזמן, כשהאתגר הוא לשמור על המוצר "חי". וכך נולד לנו הצורך באינגרציה מתמשכת, Continues Integration, צורך הנובע מהרצון לא לשבור את המוצר בעקבות שינוי או עדכון כזה או אחר.

בעקבות אינטגרציה זו, אנו מבטיחים לגלות כמה שיותר מוקדם ובזמן אמת את מידת הסיכון של כל שינוי כזה או אחר הנכנס למוצר מצד הפיתוח ע"י כך שמלווים את השינוי מרגע כניסתו דרך בנייתו, התקנתו, אינטגרציה עם סביבות שונות והרצת הבדיקות המתאימות והרלוונטיות כך שבכל שלב שומרים על האופציה לפסול ולהחזיר את השינוי הזה אחורה לשיפור ותיקון עוד לפני שהגיע לשלב הייצור תוך כדי שמזהים את הבעיה בזמן אמת.

ובכך אנשי ה-DevOps תוך כדי צבירת מיומניות שונות בסביבות ובטכנולוגיות שונות, עוזרים לארגון להגיע ליעד שלו ולארץ המובטחת בטווחי זמן קצרים יותר במקום לחכות לתאריך יעד מסוים ולראות רק אז את תוצאות השינויים והעדכונים השונים והשפעתם על המוצר.

אין ספק כי האתגרים בשוק היום מחייבים אותנו להיות עם יד על הדופק ולספק מענה זריז ומהיר יותר מאשר בעבר וה-DevOps נותן מענה מדויק לצורך זה.

 

מחבר המאמר: עפיף אבו מוך, מהנדס DevOps, חטיבת הבדיקות V-Ness, נס 

 

עוד בנושא...

עוד פרסומים בנושא אשר עשויים לעניין אותך