בדיקות והבטחת איכותMenu

תפיסת ה-DevOps - קודם ההון האנושי וכל היתר זה קוד- רק כך אפשר להצליח!

​ארגונים גדולים כקטנים מעוניינים לעבוד על פי תפיסת ה DevOps, אך כל ארגון לוקח את התפישה לצרכים שלו. במאמר זה ארצה לתאר מעט את תפיסת ה DevOps ברמה הפילוסופית והפרקטית, אחשוף אתכם לעקרונות השיטה, במטרה לייצר הבנה מה זה DevOps  בכלל ואיך מיישמים DevOps נכון ויעיל.

אז מה זה DevOps בהגדרה? ומי הם אנשי DevOps ?

אנשי DevOps  הם אנשי תוכנה ואופרציה שהופכים תוכנה או אפליקציה זמינה למשתמשים, הם אנשים שמקיפים את כל מחזור החיים של היישום משלב הרעיון ועד שלב היישום וחוזר חלילה, הם אנשים שבונים את המוצר (שלב ה Build ), פורסים ומתקינים את המוצר בשרתי הייצור וביתר הסביבות, מתחזקים את הסביבות, מנטרים ,מתקנים ומקשיבים למשוב הלקוחות שמשתמשים ביישום.

הניסיון האינדיבידואלי של אנשי DevOps  הובילה אותם להבין בצורה ברורה מהו החזון עוד בתחילת הדרך בכדי שיוכלו לסייע בדרך הטובה ביותר לספק את החזון על ידי הספקת מוצר איכותי ומנוטר בסביבות ייצור.

בעבר, אנשי האופרציה אשר היו אמונים על הספקת המוצר והתקנתו בסביבת ייצור, היו מקבלים את הדרישות של התקנת המוצר בסוף מחזור הפיתוח והיו נתקלים בקשיים רבים לספק את המוצר וזאת כי לעיתים דרישות הפיתוח והאופרציה לא תאמו.

בתפישת ה-DevOps, דרישות האופרציה וההבנה של הסביבות, כבר נהירות בתחילת הדרך ומתוכננות בקפידה כך שנעשה תכנון והבנה אופטימלי בראשית מחזור החיים של היישום. עבודה בשיתוף והבנה של שני הגופים פיתוח וייצור, יצרה מוצרים טובים ואיכותיים יותר לשוק.

מיישמי ה-DevOps המובילים את הטכנולוגיות על פי אותה תפיסה מוצלחת, מתבססים על תריסר העקרונות הבאים:

עקרון ראשון –האנשים הם בראש ובראשונה. ההבנה כי טכנולוגיה, כלים ותהליכים אכן מועילים  אבל ההצלחה טמונה תמיד בתוצרי הצוות שלנו.

עקרון שני – שיתופיות. לעבוד בשיתוף עם כלל הפונקציות בארגון. העבודה לא הסתיימה עד שווידאנו כי העבודה של כל הצוות הסתיימה על פני כל הרמות.

עיקרון שלישי – שקיפות. החלטות מתקבלות בשקיפות ופתיחות. דיונים  מתקבלים בברכה תמיד.

עיקרון רביעי – להבין את הלקוח. חושב שכל אחד מחברי הצוות ידבר עם הלקוח בכדי להבין טוב יותר את צורכיו ולהפוך הדרישה והחזון של הלקוח לברורה יותר.

עיקרון חמישי – שירות עצמי. לעזור לאחרים לעזור לעצמם ע"י הגדלה של שירות עצמי ובכך לפנות לנו זמן להתעסק עם דברים אחרים גדולים יותר.

עיקרון שישי – .Continuous Improvement התפיסה חייבת להיות מיושמת בארגון כולו והכל נתון לשיפור מתמשך.

עיקרון שביעי – לבסס החלטות על בסיס נתונים. לאסוף כל הזמן מידע, ללמוד אותו ולעשות עליו אנליזה, לשתף את המידע ולענות על השאלות ולוודא שהתשובות הובנו.

עיקרון שמיני – להאמין בתוכנה/מוצר שאנו מספקים .בארגון שאנו עובדים וכמובן במשתמשים שאנו משרתים. זה יביא למוטיבציה אולטימטיבית.

עקרון תשיעי – לצפות כל הזמן להתרחבות וגמישות של המערכות שהתוכנה/מוצר מתבססים עליה. לספק ערך מידי  לתוכנה ולמערכות, תוך התחשבות ביכולת הרחבה עתידית.

עקרון עשירי – לבנות אמון במוצר ע"י כמה שיותר בדיקות. לבצע בדיקות כמה שיותר מוקדם ולעיתים קרובות במחזוריות, לתקשר את תוצאות הבדיקות עם כולם, איכות זה תוצר ולא משימה.

עיקרון אחד עשר –לבצע אוטומציה במחזור החיים של המוצר. כך נוכל להתגבר על המחיצות בין הפיתוח לייצור ע"י הבנה של דברים צפויים. כך גם שינויים מתקבלים בברכה וללא חשש.

העיקרון האחרון – לספק ברציפות Continuous Delivery  - התוכנה מוכנה בכל עת לשימוש, שחרור גרסאות לייצור נעשית באופן תדיר ובצורה פשוטה עם סיכון נמוך.

לסיכום- אם הצלחתם ליישם את העקרונות הללו, כנראה שאתם עובדים DevOps בצורה נכונה ויעילה וכל שנותר להמשיך ולהשתפר ולהפוך כל דבר ידני לאוטומטי, כל דבר בלתי צפוי לצפוי, כל מכשול ליתרון, כל התקדמות לשיפור מתמיד וכמובן בפן הקבוצתי תעבדו בשיתוף ובשקיפות. תלמדו מכישלונות והפכו אותם יחד להצלחות, עזרו האחד לשני ועבדו כצוות והפכו כל דרישה לאיכותית בייצור. נטרו את המערכות בייצור באופן תדיר והפכו את המערכות לגמישות וניתנות להרחבה בצורה שקופה.

התמקדו באיכות וערכו את הבדיקות ב3 סביבות עיקריות : פיתוח, בדיקות וקדם ייצור.הגדילו את כמות הבדיקות האוטומטיות לכ-85% ובכך תוכלו לפנות את ידכם לאתגר הבא ולאוטומציה הבאה.

ככל שתתמידו בבדיקות המוצר/היישום שלכם יהיה בריא יותר ונקי מתקלות.

השתמשו בתשתיות קוד להכנה של סביבות, לא עוד סקריפטים.

 נהלו גרסאות לסביבות והפכו אותם לרובוסטיות.

 

מאת- סנדרין קאלק מנהלת תחום DevOps בחטיבת הבדיקות (V-Ness)  בנס.

פעילות ה-DevOps  בנס, מעניקה פתרונות מקצה לקצה לארגונים גדולים וקטנים משלב הדרישות ועד לייצור במטרה ללוות לכל ארגון לעבור למתודולוגית DevOps הן ברמה המתודולוגית והן ברמת היישום.

 

 

 

עוד בנושא...

עוד פרסומים בנושא אשר עשויים לעניין אותך