בדיקות והבטחת איכותMenu

שירות מנוהל בעולם הבדיקות- מי צריך את זה בכלל?

בתעשייה העולמית קוראים לספקים כגון NESS בקיצור MSP, זהו קיצור המייצג את הביטוי Managed Service Providers. אני מאמין שהביטוי המייצג יותר טוב את נס הוא Managed Service Partner, נשארנו אמנם עם הקיצור MSP אבל ההבדל בין ספק (Provider) לבין שותף (Partner ) הוא לא סמנטי כלל ומשקף תפיסת עולם שמובילה להתנהלות אחרת ולשותפות ארוכת טווח עם לקוחותינו.

המעבר לשירותי בדיקות מנוהלים אינו חדש ובעולם חברות ענק מבססות את בדיקות התוכנה למוצרים אותם הן מייצרות על שרות חיצוני. מגמה זו חדרה גם לחברות בינוניות בארה"ב ובאירופה ואילו בישראל אנחנו רואים כניסה הולכת וגדלה של החברות הגדולות יותר בעוד החברות הבינוניות עומדות מהצד וממשיכות להתלבט.


היתרונות המוכרים ביציאת ארגון לשרות בדיקות מנוהל הם:

1. הפחתה ושליטה בעלויות –  מיקור חוץ של בדיקות מנוהלות יכול להמיר עלויות קבועות לעלויות משתנות והוא יכול לייתר את תקורות ה -HR הרלוונטיות לפעילות ה-QA , מיון וסינון מועמדים, קבלה לעבודה, הכשרה, פיטורים, וניהול משאבים.  בנוסף, מיקור חוץ של בדיקות מנוהלות מאפשרת גמישות תפעולית המייצרת לעיתים הפחתה או ביטול של עלויות התשתית הקשורות למשאבי הדיור של הפעילות. ספק שרות מנוהל שיודע להביא אתו את המומחים הבכירים לצורך הגדרת התהליכים והצגת היתרונות, החסרות וההחזר על ההשקה להנהלה הבכירה יצליח לנהל את הסיכון עבור הלקוח תוך שמירה על התמהיל הנכון בין עלויות, מהירות תגובה לשוק, וסיכונים הקשורים לאיכות.

2. הון אנושי מוכשר ומנוסה – ארגון שבוחר בשרות בדיקות מנוהל מטיל את האחריות לזיהוי הון אנושי מיומן ומנוסה על ספק השירות שמתמחה בתחום בדיקות תוכנה. יתרון נוסף בתהליך זה של זיהוי ההון האנושי ,שהבדיקה מנוהלת על ידי אנשי מקצוע המתמחים בעולם הבדיקות ומבינים את הסיכונים הקשורים בתהליך. היכולת של ספק שירותים מנוהלים לנייד ידע ואנשים בין האתרים השונים אותם הוא מנהל, מייצר ערך רב ללקוחות הפתוחים למודל זה. הערך האמיתי הוא בגיוון- כאשר מאפשרים לקבוצות מקצועיות מאתרים שונים לחלוק ניסיון ורעיונות, הקיבעון המחשבתי וההרגלים לעשות דברים באופן דומה שוב ושוב מתפוגגים ונוצרת רעננות מחשבתית ומקצועית.

3.  תהליכים וסטנדרטים - הגדרת תהליכי עבודה והטמעתם ברמה שתאפשר ללקוח להיות הטוב ביותר בתעשייה אתה הוא מתמודד. תהליכי איכות בדיקות משתנים ומשתפרים כל הזמן, יחד עם זאת היכולת להתאים את התהליכים לתעשייה ולתחרות העסקית של הלקוח הספציפי דורשת ניסיון והכרות עם הנעשה במקומות דומים. זאת ועוד, ספק שירותים מנוהלים מתוקף היותו מעניק שירותים ותהליכים ללקוחות רבים, מייצר Best Practice   לכלל הלקוחות אשר נהנים מניהול סיכונים מחושב, מקיצור טווחי זמן וכמובן מעלויות נמוכות יותר אם היה עושה תהליכים אלו בעצמו.

4. מיקוד בעסקי ליבה - בדיקות זה מקצוע !! הזמן שנדרש להגיע לרמה הנדרשת יבוא תמיד על חשבון הזמן של עיסוק בליבה העסקית של הלקוח.  ספק שרות מנוהל היודע לעשות אינטגרציה בין ההתמחות המקצועית אותה הוא מביא לבין הידע והצרכים העסקיים של הלקוח, מייצר גם ערך עסקי ללקוח וגם מפנה את משאבי הלקוח לעסוק בליבה העסקית שלו.

5. זמינות משאבי נישה – מומחה בכיר בתחום נישתי יכול לקדם את הארגון באופן משמעותי בפרק זמן קצר אך אינו דרוש לארגון באופן מלא ולאורך זמן. היכולת של ספק שרות מנוהל להביא את המומחים הבכירים לתקופות קצרות ולמקד אותם לקפיצת המדרגה אותה הארגון צריך כרגע מאפשר שדרוג היכולות ושיפור מתמיד תוך ריסון עלויות.

בעולם הבדיקות שהפך עם השנים להיות מקצועי מאוד ומורכב מנישות ותת נושאים והתמחויות, מאתגר מאוד למצוא את המומחה הנכון בזמן הנכון. נושאים כגון: אוטומציה, עומסים, שרידות, DevOps , בדיקות ענן וכד' דורשים ניסיון רב ומיומנויות שונות – אין דבר כזה "מומחה בדיקות כללי" ולכל תחום נדרשת התמחות ייחודית.


טיפים לבחירת ספק שירות מנוהל לעולם הבדיקות :

- וודאו שספק הבדיקות שלכם מוכן להשקיע את הזמן והמשאבים כדי להבין את ליבת העסקים והמטרות העסקיות של הארגון שלכם בכלל ושל עולם הבדיקות בפרט.

- וודאו שהספק מביא אתו יכולות והכרות עם ליבת העסקים שלכם "מהבית". שיש לו היכרות עם ארגונים מקבילים / אחרים מהוורטיקל העסקי שלכם. ספק שיש לו ידע כזה, מביא אתו כמובן ערך מוסף רב כבר מההתחלה ומקצר תהליכי למידה.

- יחסים שקופים ומהימנים- פיתוח יחסים שקופים, כנים ומלאי אמון הם המפתח להצלחה בשירות מנוהל.

- וודאו כי הספק הנבחר מייצר ארגון בדיקות העובד עבור ה business, ולא מהווה צוואר בקבוק ומעכב תהליכים.

- וודאו שהספק שלכם מוכן ללכת "צעד נוסף" ולהתאים את פתרון שהוא מביא מהבית עם הצרכים העסקיים שלך.

- אל תחכו לאסון כדי לפנות לפתרון של שירות מנוהל לעולם הבדיקות . עדיף להתמודד עם זה עכשיו, ולהכיר את היתרונות כי השותף הנכון יעשה הבדל אמיתי לליבת העסקים שלך.

- והכי חשוב- תתחילו ותתנסו! שירות מנוהל יכול גם להתחיל מנושא מסויים בעולם הבדיקות . בחרו  התמחות (קשה ככל שתהיה להקמה וניהול) והוציאו אותה לשירות מנוהל- אוטומציה, Devops , עומסים וכדומה. לימדו את המאטרייה באמצעות התמחת אחת והרחיבו אותה להתמחויות על פי יכולת וצורך.

 

מחבר המאמר: עומר דרור, סמנכ"ל ומנהל V-NESS , חטיבת הבדיקות והבטחת המידע ב-NESS

עוד בנושא...

עוד פרסומים בנושא אשר עשויים לעניין אותך