בדיקות והבטחת איכותMenu

איך לשמור על שפיות בעולם הטכנולוגיה הדוהרת?

​אנשים משתמשים בכלים משחר האנושות. יש האומרים שהטכנולוגיה הפכה אותנו לבני אדם כמו שאנו היום.  לכל בעל מלאכה יש ארגז הכלים האהוב עליו וכל כלי שבארגז מתאים לעבודה מוגדרת היטב.

עידן טכנולוגיות המידע הביא כלים חדשים, יישומי תוכנה ורשתות תקשו''ב. יכולות וממשקי משתמש של הכלים האלה משתנים לעתים קרובות,  הכלים מתיישנים במהירות ומוחלפים בכלים אחרים. מקצועות חדשים בתחום המידע נולדים ונעלמים במהירות סביב הטכנולוגיה המשתנה.

שילוב מידע ופיסיקה בעידן האינטרנט של הדברים יכניס למעגל משתמשי טכנולוגיות המידע גם בעלי מקצועות מסורתיים בתחומי הבניה, הרפואה, הייצור, החקלאות, השיטור, החינוך, התחבורה וגם משקי הבית.

השוק מציע מגוון רחב מאוד של כלים, חבילות כלים ואפשרויות קישור בין הכלים,  ברמות איכות שונות ובטווח מחירים נרחב. כיצד לבחור את הכלים? כיצד בכלל לדעת שיש כלים מתאימים? כיצד לשלב את הכלים כדי להפיק מהם את המיטב? בעלי מקצועות שונים וגם אנשים פרטיים הופכים בפועל לאינטגרטורים טכנולוגיים בעל כורחם. מה עליהם לעשות לשמור על השפיות מול מבול הטכנולוגיות החדשות?

אפשר בהחלט לסמוך על חברות טכנולוגיות שיספקו כלים,  אך כלים אלה בדרך כלל דורשים מבעלי המקצוע לשנות את דרכיהם המקצועיות כדי להתאים את עצמם לטכנולוגיה. האנשים מתאימים את עצמם לטכנולוגיה ולא ההפך.

יותר טוב לדעתי לשלב את הטכנולוגיה בשיגרת העבודה הקיימת של בעלי המקצוע תוך שינוי כמותי ולא איכותי בהרגליהם המקצועיים.  כך לדוגמה מהנדס בניין יכול להחליף בדיקה עתית של המאמצים במבנה חדש בבדיקה רציפה תוך שילוב חיישנים ובכך לאפשר תכנון מדויק וגמיש יותר. חיישנים של הבית החכם מחליפים את הטרמוסטטים והשלטים הקיימים ללא שינוי מהותי בשגרת החיים בדירה. Waze כמערכת ניהול תנועה חברתית מחליפה את מערכות ניווט קודמות הודות לביצועים טובים יותר, ללא שינוי מהותי בהרגלי נהיגה.

שינוי הדרגתי בהרגלים המקצועיים והאישיים בעקבות שילוב הטכנולוגיה יוביל בחלוף הזמן לשינוי איכותי,  כאשר החזרה להרגלים ישנים אינה אפשרית ואף נחשבת ללא נבונה. כולם ייסעו עם Waze או מערכות דומות, מערכות אקלים חכמות יחליפו  את מערכות המיזוג הקיימות ומבנים ממוכשרים יהפכו לתופעה שגרתית למדי.

בעבר ארגזי כלים של בעלי מקצוע לא השתנו במשך שנים ואף דורות. על אף הקצב המואץ של התפתחות הטכנולוגיה בימינו האנשים לא משתנים מהר,  ושילוב הדרגתי של טכנולוגיה בשגרת החיים והעבודה עדיף על יצירת מהפכות מלאכותיות המסכנות שלוות הנפש של בני האדם.

מחבר המאמר: סרגיי טוזיק,  מהנדס אינטגרציה, צה''ל

 

עוד בנושא...

עוד פרסומים בנושא אשר עשויים לעניין אותך