בדיקות והבטחת איכותMenu

אביב אג'ילי: פיתוח מוצרים בעידן ה- Internet of Things - IoT

​אחת המיומנויות האג'יליות תוארה על ידי Kent Beck בשם The Whole Team והכוונה שכל צוות הפרויקט על כל סוגי התפקידים שבו עובדים בשיתוף פעולה (להבדיל מ'הם ואנחנו') כדי לעמוד בהתחייבות שנתנו ללקוח ברמת האיטרציה. בעולם ה DevOps אנו אף מגדילים ואומרים שצוות הפרויקט כולל גם את אנשי ה IT וה Operations, כולם ביחד מוסרים באופן שוטף את הגרסה המתפתחת.

אך מה קורה למידע ולנתונים עצמם בתהליך הפיתוח ובזמן הפעלת המוצרים בשטח? האם נוכל לקיים את הרעיון The Whole Data, כך שנאסוף ונשתמש בכל המידע בזמן אמת עבור פיתוח הגרסה הנוכחית?

בעידן ה- IoT או ה- IoE - Internet of Everything אנו מדברים על הוספת חיישנים ויכולות חישוב והפעלה לאובייקטים שונים וחיבורם לאינטרנט כך שניתן לאסוף מידע בזמן אמת, לעבד אותו ולהשתמש בו ליישומים שונים בזמן אמת. על פי גרטנר, 6.4 ביליון אובייקטים יהיו בשימוש בעולם במהלך 2016 שזה גידול ב 30% מ- 2015, וצפוי שנגיע ל 20.8 ביליון בשנת 2020. בנוסף, על פי גרטנר, IoT הינו מונחה Services ומיושם עבור סוגי שווקים שונים כמו ערים חכמות, אנרגיה חכמה, מערכות בריאות חכמות, תחבורה חכמה ועוד.

האם בעידן זה נוכל ליישם 'פיתוח חכם' ותהליכי פיתוח 'חכמים'? – דמיינו שנתקין חיישנים שיספקו לנו מידע מכל שלב בפרויקט הפיתוח; חיישנים שיספקו מידע מהפעלות של המוצר בשטח; נפעיל מחשוב לביש על גבי המשתמשים השונים במוצר; נאסוף מידע ממערכות קשורות למוצר שלנו ועל ביצועיהן --- ועל בסיס ניתוח 'המידע הגדול' נקבל החלטות בזמן אמת תוך כדי תהליך הפיתוח? האם מיומנויות הנדסיות יקבלו אופי אחר? 

ניקח לדוגמא את תהליך הבדיקות בסביבה בה יש קישוריות מידע פיתוחי ברמה גבוהה. יישום IoT יכול לאפשר עיבוד אוטומטי של מידע זמן אמת -> מציאת שגיאה בנתונים המגיעים משימוש עכשווי במוצר -> פתיחת באג באופן אוטומטי במערכת ניהול הבאגים -> קישור באופן אוטומטי לדרישת המוצר הרלוונטית במערכת ניהול הדרישות -> וקישור אוטומטי למיקומים המתאימים בקוד המוצר בהם יש לבצע תיקון.

דוגמא נוספת, בעידן ה IoT אנו יכולים לבדוק את רמות העירנות או רמות שביעות הרצון של צוותי פיתוח הנעזרים במחשוב לביש, ולקבל קוד חדש למערכות בקרת הקוד, רק אם הקוד פותח ונבדק על ידי מפתחים ברמת עירנות או שביעות רצון מסויימת ומעלה. 

האם זהו האביב האג'ילי בתחום פיתוח מוצרים?

מחברת המאמר: ד"ר יעל דובינסקי,  מנהלת תחום Agility & IoT, חטיבת V-Ness, נס

 

עוד בנושא...

עוד פרסומים בנושא אשר עשויים לעניין אותך